Prawie rok temu Microsoft zaprezentował pierwszą wersję kompleksowej platformy do integracji, przetwarzania, analizy oraz tworzenia zaawansowanych raportów – Microsoft Fabric [1]. Jako DataRiseLab od samego początku uważnie śledzimy rozwój tej usługi oraz wprowadzane w niej zmiany przez producenta. Microsoft Fabric to rozwiązanie, które zaintrygowało nas swoim potencjałem. Platforma składa się z szeregu komponentów [2], [3]:
- OneLake
- Synapse Data Warehouse
- Synapse Data Engineering
- Synapse Data Science
- Real-Time Intelligence
- Data Factory
- Data Activator
- Power BI
Miejsce do przechowywania wszystkich danych analitycznych w ramach rozwiązania MS Fabric.
Warehouse obsługujący transakcje wielotabelowe.
Usługa umożliwiająca tworzenie rozbudowanych potoków ETL oraz analizowanie danych na dużą skalę.
Pozwala tworzyć, trenować i wdrażać modele uczenia maszynowego na dużą skalę, integrując technologie i narzędzia, co upraszcza procesy analizy danych i budowania modeli AI.
Usługa do analizy i wizualizacji danych w czasie rzeczywistym. Zmienia dane w dynamiczny zasób, pozwalający na podejmowanie decyzji i wykonanie akcji „tu i teraz”.
Oferuje szeroki zakres funkcjonalności pozwalających na budowanie end-to-end workflow, wzbogacanie danych i poprawę ich jakości, ale przede wszystkim integrację różnych źródeł danych.
Usługa ‘no-code’, pozwalająca na monitorowanie, analizowanie, przetwarzanie i automatyczne reagowanie na wykryte zmiany w danych w oparciu o zdefiniowane wzorce i progi.
Umożliwia wizualizację danych poprzez tworzenie raportów i dashboardów.
Połączenie wymienionych usług w jedną platformę przynosi wiele korzyści, w tym:
- spójność rozwiązania,
- zwiększoną skalowalność i elastyczność,
- możliwość analizy danych w czasie rzeczywistym,
- optymalizację kosztów,
- wsparcie kultury organizacyjnej opartej na danych,
- szeroki wachlarz metod integracji.
W związku z powyższym w naszym nowym projekcie, który zakłada stworzenie rozwiązania typu Data-driven dla funduszu inwestycyjnego, posiadającego wiele spółek zastosowaliśmy rozwiązanie MS Fabric. Działanie to pozwala nam na rozwiązanie następujących wyzwań projektowych:
- integrację danych z różnych źródeł dzięki zaawansowanym procesom ETL w Data Factory,
- skalowalność infrastruktury wraz ze wzrostem ilości spółek w portfelu inwestycyjnym funduszu oraz ich wzrostem organicznym (a za tym przyrostem danych),
- elastyczność rozwiązania, pozwalająca na łatwą rozbudowę i dodawanie nowych elementów,
- zastosowanie najlepszych dostępnych metod w obszarze bezpieczeństwa i zgodności danych,
- optymalizację kosztów poprzez zastosowanie jednej puli zasobów,
- optymalizację procesów przetwarzania i analizy danych,
- wsparcie rozwoju kultury pracy opartej na danych poprzez stworzenie zaawansowanych raportów w PowerBi i ujednolicenie danych,
- przygotowanie danych do zaawansowanej analizy danych i otwarcie funduszu na analizowanie danych z użyciem AI.
MS Fabric to stosunkowo nowa platforma, ale z każdym dniem staje się coraz poważniejszym graczem w świecie danych. Rozwój każdego z serwisów wprowadza nowe rozwiązania i usprawnia metody analizy, obsługi, a przede wszystkim użycia danych w codziennym funkcjonowaniu organizacji. Wpływ MS Fabric i jego komponentów na procesy decyzyjne zespołów i firm będzie stale rósł, prowadząc wiele z nich do stania się prawdziwymi ‘Data-Driven organization’.
Jeśli rozważasz wdrożenie takiego rozwiązania w swojej organizacji, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy Ci w realizacji Twoich celów biznesowych!